Otevírání úlu

Otevírání úlu nebo-li „chození do včel“ by včelař měl vykonávat jen v nejnutnějších případech, aby nedošlo k vyrušení včel. Nejvhodnější dobou pro „chození do včel“ je ve slunném létě, kdy jsou veškeré včely venku z úlu a pracují. Nedoporučuje se však otevírání úlu před bouřkou, kdy jsou včely nervózní.
 

Pomůcky a postup otevírání úlu

Mezi pomůcky, které včelař při otvírání úlu potřebuje, se řadí:

- dýmák
- sirky
- ochranné pomůcky
- rozpěrák
- smetáček
- troud


Včelař by si měl pamatovat, že by neměl chodit k úlu od česna. Včely mohou včelaře pobodat, neboť se jim připlete do „letové dráhy“.

Při otvírání úlu je zapotřebí nejprve odstranit ochranu před deštěm. Nejčastěji se jedná o vlnitý plech. Posléze se provede naplnění dýmáku troudem a zapálí se. K tomuto účelu se používá dýmák, který je položený na měchu. Jak se dýmák rozhoří, je zapotřebí odklopit střechu úlu a fouknout dým z dýmáku. Fouká se po povrchu rámků, aby včely zalezly na plásty. Když včely zalezou na plásty, může včelař odebrat shora všechny nástavky. Rozpěrákem se pohne s nejkrajnějším rámkem a za horní loučku se pomalu vytáhne.

Pomocí rozpěráku se odlepí loučka na obou horních stranách od dalšího rámku a vytáhne se. Rámek se prohlédne a včelař s ním provede, co uzná za vhodné. Tímto způsobem se bere rámek po rámku.

Pokud včely létají kolem, vždy stačí fouknout do dýmáku a včely zalezou. Pokud včelař ometá včely, je nejlépe je ometat přímo do úlu, před něj nebo vedle něj. Nikdy by včelař neměl ometat včely tam, kde přímo stojí. Včely pak lezou pod nohama.

Jakmile je všechna práce hotová, rámky se narovnají zpátky, ve stejném pořadí, v jakém byly naposledy, narovnají se nástavky, přiloží se fólie a stříška. Úl se zakryje ochrannými prostředky před deštěm.