Kdy začít a kdy naposledy vytáčet med

Jednou z nejvýznamnějších a zároveň i nejradostnějších prací pro včelaře je vytáčení medu. Hlavním zdrojem medu se v posledních letech stala pro včelaře jarní snůška. Letní smíšená nebo medovicová snůška, již není tak jistá.

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května. Je to med květový z ovocných stromů a řepky.

K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit. V pozdním létě se pak nejedná o med květový, ale je ze smrku a modřínu. Z těchto stromů pochází melicitóza, kdy výsledkem je medovice.
 

Jak včelař pozná, že je med tzv. zralý?

Prohlídkou medníku včelař zjistí, zda včely začaly víčkovat zásoby. To znamená, že nektar nebo medovice zpracovaly na med. Víčkování také naznačuje, že med je zralý a lze jej vymetat nebo-li vytáčet.

Zralost medu lze 100 % ověřit refraktometrem. Ten ukáže, kolik vody je v medu. Ideální pro včelaře je, když se med vytáčí s obsahem vody pod 18,5%. Nezralý med obsahuje příliš vody a často zkvasí. Zvláště lipový med je náchylný na zkvašení. Takový med je pak vhodný jen na výrobu medoviny, nebo po převaření, kdy se usmrtí kvasinky, je vhodný na krmení včel. Hranice, pod kterou včely med již nezahustí je 14,46 %. Platí, že čím hustější med je, tím je jeho kvalita lepší.

Jak brzy je med zralý ovlivňuje čato rámková míra, kterou včelař používá. V nižších rámcích je med většinou dříve zralý a zavíčkovaný.