Když uletí včelí roj, rojení včel

Včelař musí v době rojení kontrolovat včely přibližně každých šest až devět dní. Prvotním příznakem rojení je, když včely kladou méně vajíček a narážejí na nové matečníkové misky pro tvorbu nové matky. Včelař musí ihned rozšířit prostor úlu, jinak hrozí, že dojde k překročení kapacity úlu a část včelstva se rozdělí a uletí. Včely do sebe nasají medové zásoby na tři dny a začnou určovat, které vyletí a které zůstanou s novou neoplozenou matkou. Jakmile se teplota v úlu zvýší, včely opustí úl.

Jestliže včelař rozšíří úl dostatečně brzy, k rojení nedojde.

Rozšíření úlu provede tak, že přidá mezistěny a prázdné plásty. U nástavkových úlů může přidat celý nástavek s výbavou. Včelařům se doporučuje odstranit vystavěné začínající matečníky a kaši z nich zpracovat.

V případě, že roj ulétne, musí včelař udělat vše proto, aby roj získal zpět a mohl založit včelstvo. Roj je nejlepší před odchytem pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.