Orientace česna

Prvním důležitým rozhodnutím včelaře je, kam umístí úly a jak nasměrovat česna. Česno mívá většinou podobu širokého a velmi nízkého otvoru a je zavíratelné, nebo zmenšovatelné česnovou vložkou.

Česna by měla být otočená na východ, pro brzké rozlétání včel za pastvou na jih. Nasměrování česna směrem do veřejného prostranství, kde je pohyb osob, je nepřípustné. Dochází tím k porušení několika ustanovení občanského zákoníku!

Česno se staví na východ z toho důvodu, že paprsky slunce jsou ještě nízko postavené a včely tyto paprsky budí k tomu, aby vylétávaly z úlu hned od začátku dne. Samozřejmě, nic se nepokazí tím, když bude česno orientováno na jihovýchod. Čím dříve se úl ráno pohřeje, tím dříve začnou včely pracovat a nanosí toho mnohem víc

Úly se často dávají do řady vedle sebe, a natáčejí se stejně.

Česna by měla být minimálně 25 cm nad zemí. Při dodržení této vzdálenosti nebude mít včelař v zimě takový problém se sněhem a v létě se zarostlou trávou. I včely se cítí bezpečněji, když je česno umístěné výše. (Výška úlu lze ovlivnit tak, že se pod úl dá například konstrukce z trubek, zídka z cihel nebo kamenů a podobně.)