Včelařské pomůcky na získání vosku

Jedna z věcí, kterou musíte ve včelařství provádět jako preventivní opatření proti nemocem, je měnit minimálně 1x za 3 roky voskové včelí dílo. To znamená, že každý rok se vymění 33% z celkového počtu rámků. Abyste včelí vosk z rámku snadno získali, potřebujete sluneční tavidlo nebo vařák na vosk

 

Sluneční tavidla na vosk

Sluneční tavidla jsou zařízení, která slouží k roztavení včelího vosku z rámku. Rámek s voskem, včelím dílem, se položí na plech a zakryje sklem, makrolonem apod. Svítí-li slunce, vosk se rozteče a vteče do připravené formy.

Vyhodou je pak nízká pořizovací cena slunečního tavidla, nezávislost na elektrické energii a tedy cenově nenáročny provoz.

Nevýhodou je pak závislost na slunečním svitu a nízká kapacita slunečních tavidel.

 

Vařáky na vosk

Vařáků na vosk je více kombinací. Naleznete vařáky s vodní lázní, parní lázní a lisem. Jako zdroj energie, tedy pro zahřátí vody, která následně rozpouští včelí vosk, pak slouží plyn (propan-butan), dřevo, nebo elektrická energie.

Výhodou vařáků je rychlost vyvařování včelího vosku, nezávislost na slunci.

Nevýhodou pak může být vyšší cena, ale díky širokému výběru na trhu lze zakoupit i cenově dostupné vařáky. Další nevýhodou může pak být vyšší spotřeba elektrické enerigie v případě elektrických vařáků. U plynových vařáků pak může být nevýhoda delší doba ohřátí vody ve vařáku. Tyto nevýhody jsou zavislé na typu a provedení vařáku. 

 

Vařáky na vosk

 Vařák na vosk s nerezovou nádobou, vyvíječem páry, formou na vosk a hrubým sítem 

Vařák na vosk s nerezovou nádobou, vyvíječem páry, formou na vosk a hrubým sítem

 

   Vařák na vosk z plastu   

Vařák na vosk s plastovou nádobou, vyvíječem páry, formou na vosk

 

Elektrický vařák na vosk

Vyvíječ páry

  Vařák vosku s plynovým vařičem  

Vařák na vosk s plynovým vařičem