Metody chovu včelích matek

Termín přelarvování označuje proces, kdy jsou vybrané larvy z původních dělničích buněk přenášeny do buněk, které určí včelař. Tento způsob využití plemeniva byl znám už dříve, ale využívá se ve větší míře až teď, když se začala vyrábět mateří kašička. Přelarvování se příliš nehodí pro začínající včelaře, kteří chtějí odchovat včelí matku. Je zde zapotřebí zkušeností a výsledek není zaručen. Pokud se pro přelarvování rozhodnete, čekají Vás dvě fáze. První je výroba umělých misek a jejich následné přilepení na lišty sériového rámu. Druhou fází je pak přenos larviček z plástových buněk do misek.

 

Dvojí přelarvování

Při tomto procesu se druhý den po přelarvení přijaté larvičky odstraní. Na jejich místo, do přijatého matečníku, se na mateří kašičku první larvy přenese nejmladší plemenná larvička.

 

Přenášení vajíček podle Örösiho

Postup je ze začátku stejný jako u metody dvojího přelarvování, tedy nejdříve dochází k založení normální série z larviček. Až druhý den vytáhnou včely začátky matečníků, původní larvičky odstraňte a nahraďte je třídenními vajíčky.

 

Odchov bez matky (v osiřelci)

Tato švýcarská metoda u nás byla po dlouhá léta jakousi „oficiální“ metodou odchovu. Postup je takový, že nejdříve odeberete matku z chovného včelstva. O 9 dní později, až bude všechen plod zavíčkován, je potřeba vyřezat všechny náhradní matečníky a vložit chovnou sérii. Takto vzniklé matky patří k těm opravdu zdatným.

Díky systémům NiCot a Jenter, které nabízíme, není přelarvování potřeba.